Program 2021

MCEVF #9

Opening Night Program

                                Live stream from

The Crosby Street Hotel, NYC

Thursday April 8th, 2021  7-10PM

             A limited number of seats are available*

Presentation will continue, Live Streamed on
3 successive nights on Fri April 9th to Sun April 11th from 7:30pm-9:30pm.

Courtesy, Studio HelgenX, East Village, NYC

thursday April 8th, 2021 7:00-10:00

PLANET M FROM OUTER SPACE  – Peter Meng  (5:25)
THE MAGIC DREAM  – Tomas Welss (11:10)
HOME WITHIN – Eugenia Pigassiou (2:57)
LAIRS – Emma Penaz Eisner (2:00)
4913 COLORS – Tom Bessoir (1:00)
LENS MUSE – Adam Holoubek (12:24)
THE CHILD AND THE WHITE WHALE – Alessandro Orlandi ( 3:05)
SWIMMING UPSTREAM – Caren Messing (5:16)
YO HEARTS – Owen Elliott (5:19)
JUST LIKE WATER – Manos Triantafillakis  (12:54)
LA ISLA – Totem Worlds – Katan R. LaMarque (4:00)
FAIRY TALE OF NULL – Bene Malen ( 6:50)
WHAT A MELON –  Aldina Topcagu (3:34)
FUTURE PHOBIA – Henry Dane (8:57)
ALL HALLOWS – ALL SAINTS – Ayesha Adamo (7:50)
ALIEN ON THE ROOF – Richard Bailey ( 6:30)
OUROBOROS – Heather Knot (2:25)
PAINT ON PAINT #3 – Vasco Diogo ( 3:33)
ARABIAN NIGHTS – Alessandro Orlandi (3:48)
GROWING UNHOLLOW KNOT – Ry Casper (3:44)
DREAMS ARE FABRICATED – Meg Case (2:45)
THE PLAN – Mario Brem (13:37)
INFORMATION – Heather Warren- Crow (8:05)
SPIRITS SPEAK ON THE PANDEMIC – Mary Vollero (4:13)
CHINESE CABBAGE FLOWERS – Yifan Xu (5:29)
GENEVA’S JACUZZI CASKET – Chris Friend (6:06)
3X SHAPES OF HOME – Elisabeth Brun ( 7:00)
MIRRORS IN TIME – Joe Tufte (3:27)
GLASS EYES – Roze McQueen (3:27)

Friday April 9th, 2021 7:30-9:30 (Part II)

DROPLET OF STARS -Alessandro Orlandi. 3:48
                    SAALHEIM’S SLEET – Kristian Panzer. 6:36

STRANGE VISITORS – Hannes Schumacher. 9:00
OUR MINE – Shayna Strype. 10:27
FEATHER – Nima Djavidani. 11:44
RELAPSING REMITTING – Gillian Butcher. 4:00
LIFE NOTES – Lynn Bianchi. 5:04
DREAMING IN ASPECT RATIO – Gwendolyn Audrey Foster. 2:28
CROWDED – Nathania Rubin. 6:02
TRI-ALOGUE #4 – Caryn Cline, Linda Fenstermaker,
Reid O’Beirne 3:20
2020 VISION – Jake Polonsky. 4:00
SUBORDINATION…BODY IMAGE III – Laszlo Galos. 8:52
HannaH – Rohan Muthana. 10:41
STONE EVE – Isabelle Vorle. 12:52
A COLLECTION OF ECCENTRICITIES- David Finkelstein. 17:30

Saturday April 10th, 2021 7:30-9:30 (Part III)

LINIEN-LINES – Ingrid Gans. 3:54. Germany
LOOP CITY – Sven Holly Nullmeyer. 15:00. Germany
DISPLACED – Alex Mendez Giner. 13:40. USA
ALCHEMICAL CHESS – Orryelle Defenestrate. 8:40 Australia
CREATURES OF THE WIND – Josue A. Martinez. 8:17. Indonesia
ABSOLUTE DEAFENING VOID – Juan Carlos Reyes. 5:35. Mexico
AUDIBLE LOCKDOWN – Ania Reynolds. 15:00. Australia
THE GREAT PARODY – Andre Carvalho. 5:00. Germany
NORAZIA – Cullen Hamblen. 10:05. USA
CLOWNING IN BERLIN(Kreusberg) – Christa Biedermann. 6:00. Germany
LONG PIG – Ricardo Suriano. 8:30. Italy
GOLDEN SOLO PLANET – Bartosz Sikorski. 8:17. Poland
ON COLOR – Huseyin Mert Erverdi. 2:38. Turkey
CLOWNING ON THE ROAD – Christa Biedermann. 6:00. Germany
LA PLAYITA – Sonia Bertotti. 15:00. Argentina

Sunday April 11th, 2021 7:30 (Part IV)

BAKED ALASKA – Directed by Kimmo Moykky and Kathleen Bryson

*We’re adjusting capacity according to Projected Health Protocols.

Contact magikalcharm@me.com for up to date info.